EHLİYET RANDEVU ALMA

 

SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN HANGİ SİTEDEN BAŞVURABİLİRİM?

RANDEVU EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SÜRÜCÜ BELGESİ RANDEVU SİSTEMİNDEN ONLİNE OLARAK ALINMALIDIR. SİTENİN LİNKİNİ AŞAĞIDA BULABİLİRSİNİZ.TRAFİK ŞUBE RANDEVUSUZ BAŞVURULARI KABUL ETMEYECEĞİNİ DUYURDU.

http://surucurandevu.egm.gov.tr/

 

NE TÜR İŞLEMLER İÇİN RANDEVU ALABİLİRİM?:İLK DEFA BAŞVURU, ESKİ BELGE YENİLEME-FARK, TEBDİL ( YABANCI BELGEYE DÖNÜŞTÜRME) İŞLEMLER İÇİN RANDEVU ALINABİLİR.

SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN NASIL BAŞVURABİLİRİM?:Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yaparak herhangi bir trafik tescil kuruluşundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin bulunması gerekmektedir. Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

FOTOGRAF (NASIL BİR FOTOĞRAF İBRAZ ETMEM GEREKİR?):5X6 EBATINDA ARKA FON BEYAZ OLACAK ŞEKİLDE BİOMETRİK BİR VESİKALİK FOTOĞRAF İSTENMEKTEDİR.

BAŞVURU NE KADAR SÜRMEKTEDİR?:Başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girmektedir

SÜRÜCÜ BELGEMİ NASIL TESLİM ALIRIM?:Herhangi bir trafik kuruluşuna yapacağınız müracaat sonrasında sürücü belgeniz düzenlenerek müracaatta beyan ettiğiniz adresinize gönderilecektir.

SÜRÜCÜ BELGEMİ TESLİM ALIRKEN ÜCRET ÖDEYECEKMİYİM: PTT tarafından adrese gönderilen sürücü belgeleri için herhangi bir ücret ödenmez.

SÜRÜCÜ BELGEM KAÇ GÜN SONRA TESLİM EDİLİR?:Sürücü belgesi başvurularında başvuru kabul edildikten sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge düzenlenecek olup, 15 gün içerisinde asıl sürücü belgesi teslim edilecektir. Yani başvuru işleminiz bittiğinde size geçici bir belge teslim edilecek ve bu belgeyle araç kullanabileceksiniz.

SÜRÜCÜ BELGEMİ BİR YAKINIM TESLİM ALABİLİR Mİ?:Sürücü belgesinin, sürücü belgesi müracaat formunda kimlik bilgileri belirtilen kişi tarafından teslim alınması gerekmektedir.

SÜRÜCÜ BELGEMİ KAYBETTİĞİMDE NE YAPMALIYIM?:Kaybettiğinizi bildirdiğiniz sürücü belgenizin başkaları tarafından kullanılmasının önlenmesi ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının girilmesini teminen herhangi bir İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube/Büro Müdürlüğüne/Amirliğine müracaat etmeniz ve bu hususta yazılı beyanınızın alınmasını müteakip, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelini (vakıf payı) ödemek suretiyle zayi ettiğiniz sürücü belgenizi yeniden çıkartmalısınız. Kayıp olan sürücü belgeniz için ayrıca kayıp ilanı verilmesi gerekmemektedir.

SÜRÜCÜ BELGEMİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?:M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir. Mevcut olan eski sürücü belgeniz ise yeni tip sürücü belgeleri verilmeye başlandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olup, 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.

 

 

Yukarı