G Sınıfı İş Makinası

YENİ "G" SINIFI EHLİYET HAKKINDA BİLGİLER 

 

"G" sınıfı sürücü belgesi, iş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir. G sınıfı ehliyet ile M ehliyet sınıflarına tabii araçlar da kullanılabilir. Asgari yaş sınırı 18 olup herhangi bir deneyim ve tecrübe aranmamaktadır. G sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır.

Başvuru Şartları 

  • “A2”, “B”, “BE”, C1”, C1E”, “F” ve “G” sınıfı sertifikalar için 18 (onsekiz) yaşını bitirmiş olmak
  • Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen “sürücü olur” sağlık raporu almış olmak.
  • “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi Özel MTSK müdürlüğüne vermek.
  • Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak

 

 G Sınıfı Ehliyet- İş Makinesi Operatörlük Belgesi

                İşmakinesi Operatörlük belgesi iş sahalarında kullanılan forklift,kazıyıcı yükleyici,vinç vs. gibi araçlar için alınması zorunlu belgedir. 

                İş Makinesi Operatörlük belgesi almak için adaylar Motor Dersinden teorik bir sınava ve Alacakları Operatörlük belgesi araç cinsine göre uygulama sınavına tabi tutulurlar. 2918 sayılı Trafik Kanununa göre G sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19'dan gün almak gerekmektedir.

İŞ MAKİNASI SINAVLAR NASIL YAPILIYOR? 

               Yönetmelikte yeni yapılan değişiklikle İş Makinası Ehliyet sınavları kurslardan alınarak merkezi sınava dönüştürülmüştür. İlçe Milli Eğitim'in belirlediği MEB ortaokul/lisede genelde hafta sonu sabah oturumunda yapılan '' Motor'' sınavı sonrası geçenler, öğleden sonra uygulama sınavına giremekteler. Sınava MEB müfettişleri gözlemcilik yapmaktadır.

G EHLİYETİ ​KAYITLARI VE SINAVLAR NE ZAMAN?

Her ay açılan dönem kayıtları ayın 1-10 u arasında tüm evraklarını eksiksiz teslim eden adaylara yapılmaktadır. Sınavları kayıtların bitmesinin ardından MEB tarafından açıklandığında adaya bildirilebilir. Genelde kayıdı tkaip eden ayın 1.,2 veya en geç 3. hafta sonu sınavlar duzenlenmektedir.

İŞ MAKİNASI SERTİFİKASI EHLİYET YERİNE GEÇER Mİ?

Operatrölük Belgesi kendi başına EHLİY YERİNE GEÇMEZ. Operatörlük belgesi Olan kişiler  elindeki ehliyeti ve operatör belgesi ile Trafik tescile başvuru yapıp Gerekli harcı yatırıp ehliyetlerine G sınıfı ehliyet olarak işletebilirler.

G Sınıfı Ehliyet Sertifika Çeşitleri: Beko-loder, Transmikser, Loder, Kaya Kamyonu, Dozer, Beton Pompası, Ekskavatör, Forklift, İş Kmayonu, Kazıcı Yükleyici, Biçer Döver, Finisher, Kaya Kırıcı, Kaya Delici,  Gryder, Silindir, Sondaj Makinası, Vinç, Mobil Akaryakıt İkmal, Zemin Süpürme Makinası, Kar Süpürme Aracı, Su Tankeri, Fore Kazık Makinası

 

 

Yukarı